Güncel kataloğumuzu görüntülemek için tıklayın.      (X)

Küresel Vana ve Kelebek Vana Arasındaki Fark Nedir?


Küresel Vana ve Kelebek Vana Arasındaki Fark Nedir?


Küresel vana ve kelebek vana yaygın kullanılan vana tipleridir. Her iki vananın çeyrek tur döner olduğundan küresel vana ve kelebek vana arasındaki fark merak edilir. Akışkan kontrolünde yüksek performanslı sonuçlar veren bu vanalar farklı amaç ve alanlarda kullanılabilir. Tesisata uygun olmaları düzgün çalışmaları açısından önemlidir. Bu nedenle kelebek vananın küresel vanadan farkı nedir bilinip ona göre seçim yapılmalıdır.

Küresel Vana ve Kelebek Vana Arasındaki Fark Nedir?

Pek çok farklı endüstriyel sektörün yapılanmaları akışkanlar üzerinedir. Buhar, gaz, kimyasal madde, çamurlu su, pis su, petrol, doğal gaz, gıda maddesi gibi çeşitli akışkanlar tesisatlarla taşınarak işlenir. Tesisattan ne zaman madde geçeceği ne zaman geçmeyeceği gibi akış kontrolleri ise vanalar yardımıyla yapılır. Hem küresel vana hem de kelebek vana akışkan kontrolünde kullanımı kolaylaştırdığından bazen hangisinin kullanılacağına karar vermek zor olabilir. Bu kararı vermek içinse küresel vana ve kelebek vana arasındaki fark nedir bilmek daha doğru karar verebilmek için önemlidir. Küresel vana ve kelebek vana arasındaki fark iç tasarımları incelendiğinde hemen anlaşılabilir. Vanaların iç tasarımları ve dolayısıyla çalışma prensipleri farklıdır. Küresel vana içi boş delikli döner bilye kullanarak akışkan geçişini kontrol eder. Küresel vana kolu çevrildiğinde bilye dönerek akışkan geçişi kesilir. Vana açılmak istendiğinde ise yine çeyrek tur döndürülür ve bilye deliği ile vana boşluğu birbirine denk gelerek akışkana yol açar. Kelebek vana ise akışkan kontrolünü disk kullanarak yapar. Vana kolu çevrildikçe mil döner ve diskin akışkan yolu açıp kapatması sağlanır.

Hangi Durumlarda Küresel Vana Tercih Edilmeli?

Sızdırmazlık konusunda küresel vana kelebek vanaya göre daha güvenilirdir. Kelebek vana da sızdırmazlık açısından iyi sonuçlar verir ancak özellikle gaz taşınan hatlarda küresel vanalar daha fazla tercih edilmelidir. Küresel vananın tercih edilmesi gereken bir diğer durum ise yüksek basınçtır. Küresel vanalar yüksek basınçta kelebek vanaya göre daha etkili çalışır. Basınç ne kadar yüksek olursa olsun küresel vana akışı kesebilir. Bu sayede tornalama, baypas valfi ya da basınç dengeleme gibi farklı uygulamalara gerek kalmaz.

Hangi Durumlarda Kelebek Vana Tercih Edilmeli?

Büyük çaplı sistemlerde kelebek vana kullanımı tercih edilir. Belediye su işleri gibi çok miktarda akışkanın geçtiği sistemlerde kelebek vananın tercih edilmesi doğru olur. Kelebek vananın bir diğer avantajı ise bakımının kolay olmasıdır. Herhangi bir sorunda kolayca bakım ve onarımı yapılarak tekrardan işler vaziyete getirilmesi sağlanabilir.